Query Nedir ? Veri Tabanında Query Nasıl Yapılabilir ?

Query Nedir ? Veri Tabanında Query Nasıl Yapılabilir ?

Jquery Nedir?

JQuery internet Explorer 6 ve öteki tarayıcı uyumsuzlukları için çözümler üreten bir sistemdir. Genel olarak internet Explorer daha eski dönemlerde kaldığı için kullanıcılara çok fazla problem çıkarmaktadır. JQuery sistemi de bu ve bunun şeklinde durumlar için geliştirilmiştir. JQuery ile çalışmak da oldukca kolaydır, uzun kod satırları ile uğraşmaktan kurtarır ve hemen derhal her sitede kullanılabilen bir yöntemdir. Yaygınlaşmasındaki en büyük faktör ise, Google’ın robotlarının Ajax siteleri taramasıdır.

 

Ziyaretçilere En İyi Misafirperverliği Göstermektedir.

 

JQuery HTML/CSS şeklinde tekniklerle tamamlanmayan zamanlarda ortaya çıkmaktadır, bu sayede kullanıcılara daha iyi bir tecrübe yaşatmaktadır ve oldukça kullanışlı olan yardımcı bir dildir. Ana yapısı javascript olan JQuery yinede JQuery kütüphanesine ihtiyaç duymaktadır. Javascipt kodlarını kısaltır ve yapısının daha rahat bir halde öğrenilebilmesine olanak sağlar. Ancak kullanabilmek için azda olsa yazılım altyapısına sahip olmak gerekmektedir.

Tekniklerini öğrenmek ve kullanıma geçebilmek için bol bol pratik yapmak gerekmektedir, altyapısını oturttuktan sonrasında istediğiniz şekilde yazmaya başlayabilirsiniz. Bu süreçte örnek çalışmaları incelemek yararlı olacaktır, ancak yazılım diliyle alakalı bir bilgisi olmayanlar zorlanacaktır. Bu süreçte iyi anlamanız uygulama yapmanız gerekecektir.

 

Query Örnekleri

 

JQuery kütüphanesi oldukca yeterli ve dinamik bir yapıya sahiptir. Örnek vermek gerekirse, $(secici) islemYap(); JQuery operatör için $ işaretini kullanmaktadır, parantez içinde seçici olan kısımsa class ya da iddir. İşlemyap() yapmış oldurmak istenilen kısımdır. Bir öteki örnek ise, $(“#menu”).Show(); bu örnekte butona tıkladığınızda ekrana ileti verdirmek için kullanılmaktadır.

 

Yapacağınız Siteleri Güzelleştirmek İçin Hangi Adımlar İzlenmeli ?

 

Kullanım aşamasında takip edilmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

İnteraktif yapı kurmak
Alanları gizle/göster tekniğini kullanmak
Nesneleri hareket ettirmek
Yordam ve classları değiştirmek
• Sayfayı yenilemeden içerikleri getirmek

 

İnteraktif yapı kurmak ; anlık değişen yapılarda siteyi güncellemeyi sağlar, bu özellikle mobil kullanımda öncelikli bir öneme sahiptir. Alanları gizle/ göster tekniği ise sitedeki işlemlere göster düzenle olarak uygulanır. Bu teknikte oldukca işlevseldir, radio butona bakılırsa işlem yaptırmak istenirse kullanılır. Jquery ile bununla beraber nesneleri de hareket ettirebilirsiniz, eskiden Flash kullanılarak meydana getirilen internet sayfaları artık içeriklerin okunmaması durumunda mobil cihazın desteğinin olmaması benzer biçimde sebeplerden dolayı Jquery ile yapılabiliyor.

 

Kullanıcılara yeni ve güzel bir deneyim yaşatmak içinde yoldam ve class değişimleri yapılmaktadır, site ne kadar kullanışlı olursa o kadar akılda kalıcı olur. Stilleri değiştirerek ve class ekleyip çıkararak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bir öteki güzel ve önemli teknik ise sayfayı yenilemeden yeni içerikler getirmektir. Ajax sayfayı yenilemeden bir sayfaya sorgu gönderip yanıt almayı sağlar. Bu sayede sadece sorgu değil belgelerinde içeriklerini getirebilirsiniz.

 

Neden Jquery Kullanmalıyız ?

 

Tüm işletim sistemlerinde, tarayıcılarda çalışıyor olması tercih edilmesinde büyük bir faktördür. Sürekli güncellenen yapısı yardımıyla Google ve Microsoft şeklinde büyük şirketlerde Jquery kullanmayı tercih etmektedir. Jquery kütüphanesini nasıl değerlendiriyor oluşunuz tamamen size kalmıştır, internet sayfasında slider animasyon efektleri için kullanabilir ya da web uygulamalarınızın kendisi veya görselleşme alanları için kullanabilirsiniz.

Aslına bakılırsa birçok Javascript kütüphanesi bulunmaktadır,

 

Jquery’nin bunlardan farkı birkaç maddeyle sıralanabilir;

• Ufak boyutludur, uygulamaları bu nedenle yavaşlatmaz
• Açık kaynak kodlu olduğundan dolayı binlerce geliştirici Jquery ile birlikte eklenti geliştirebilmektedir
• Kullanışlı eklentiye kolayca erişim sağlamaktadır
Cross-Browser Desteği yardımıyla Jquery farklı tarayıcılarda başarılı bir halde çalışabilmektedir
• basit öğrenilebilir, az kodla fazlasını başar sistemi ile çalışmaktadır
• Öğrendikten sonra rahat uygulama sistemine geçilebilir.

 

Ayrıca HTML/DOM manipülasyonu, CSS manipülasyonu, animasyon ve efektler, AJAX işlemleri ve 3. Parti eklentileri kolaylıkları da sunmaktadır.

Comments (3)

  1. Merhaba Muhammet hocam derleme de sorun yasiyorum whatsapp uzerinden size ulastim ancak yanitlamadiniz bende buradan yazaayim dedim yardimci olabilir misiniz query ne oldugunu biliyorum ve orta duzey bilgim var.

    1. Merhaba Mustafa bey; sorununuzun ne olduğu ile ilgili buraya yazarsanız elimden geldiği kadarı ile yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir